Jak začít s Condorem - rady a tipy pro nové piloty

Veci čo sa týkajú Condora

Jak začít s Condorem - rady a tipy pro nové piloty

Poslaťod Cadfael » 15.02.2007 09:36

K tomutu příspěvku mě inspiroval povzdech, že pro člověka začínajícího s Condorem je na začátku docela problém se zorientovat. Možná bychom zde mohli soustředit základní dotazy a odpovědi, které člověka napadají když s Condorem začíná.

Pár postřehů:

Ve složce Condora po instalaci je manuál, kde je dobré si přečíst základní ovládání

před létáním on-line je dobré si párkrát zalétat off-line a trošku se seznámit s létáním termiky, svahu, navigací, PDA (palubní "počítač")

PDA slouží k navigaci a přepíná se pomocí tlačítek 1-4 na jednotivé obrazovky, první je mapa, atp.

Většina letů v Condorovi probíhá po předem stanovené trati. Ta se vytváří v editoru letů na začátku. Stanoví se letiště startu, otočné body a cíl. Pro každý sektor (včetně odletového) se dá nastavit maximální výška - pokud je člověk výš, bod neootočí. Na tohle pozor při startu. Výška je vidět na PDA na první obrazovce. Přiblížení palubní desky je tlačítkem Y

Rádio v condorovi - píše se na klávesnici, začne se a odešle tlačítkem Enter. Bývá zvykem v multiplayeru po vstupu do "hry" pozdravit a při odchodu se rozloučit

Lepší je používat tzv. TeamSpeak, což je samostatný program, kde člověk mluví do mikrofonu a slyší ostatní tak jako v reálu. Jenom komunikace je méně předpisová.

Pozor na lety bez PDA - zde se otáčí body tratě "fotografováním", tedy pohled přes levé křídlo na otočný bod a stisknout tlačítko S. Člověk musí být v sektoru. Dá se zapnout pomocník tlačítkem J, který ukáže pozici otočného bodu.

Pro létání s ostatními je nutné si nejprve otevřít hlavní web condora
www.condorsoaring.com, v něm sekci "serverlist" a zde už klepnutím na některý ze serverů se člověk připojít k ostatním. Condor se spustí sám, nesmí běžet předem.

Kromě velkých závodů, které vyžadují registraci a už trošku praxe, je zde spousta letů, které hostují normální lidé, kam se dá vždy připojit a letět s nimi. Výborné jsou také SpeedBattle servery, které běží nepřetržitě

Při létání s ostatními by měly být dodržovány předpisy a člověk by měl létat jako v reálu , ačkoli se ukazuje, že v každém stoupáku kde je víc než jeden pilot se najde vždy alespoň jeden, který točí v protisměru - je dobré, když to není člověk sám :)

většina pilotů v condorovi jsou aktivní či bývalí plachtaři a celý tento spolek je vysoce nadstandartně slušný a přátelský - není problém se i za letu zeptat nebo požádat o pomoc, když je člověk v nouzi - málokdy mu někdo nenahlásí nejbližší stoupák.

Největší přednost condora je létání závodů (nebo multiplayeru), jsou zde velké mezinárodní závody SpeedBattle CUP, Skyrace a na jaro se chystá naše mistrovství ČR-SK.

A pochopitelně, můžeme létat v domácích prostředí, máme scenerii Slovakia, chystá se Vysočina a možná s JBr uděláme i Čechy. Je zde i řada dalších scenerií, defaultní Slovinsko, pak Provence, Švýcarsko, Alpy

Poslední hlavní zásada: Condor není počítačová hra, ale velmi realistický simulátor větroňů, který vytvářejí dva lidi vedle svého zaměstnání. Bylo by tedy velmi neslušné hledat k němu crack či nelegální číslo, protože bude-li moc ilegálních uživatelů, vývoj může skončit a to by byla škoda. Navíc sejdou-li se na serveru dva lidé se stejnými čísly licence, oba dostanou klesání -5m/s. Další příznak nelegální verze je ukončení Condora cca po 5ti vteřinách do Windows. Na tomto webu českých a slovenských plachtařských bláznů se považuje za základní standard mít legální verzi a nikdo není přiliš nakloněn "loupežníkům" :wink:

Condor není hra, ale životní styl :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

začínám

Poslaťod Kunčar Antonín » 15.02.2007 11:20

Díky za úvod do Condora, většinu věcí jsem tak nějak pochopil postupem pokus omyl, co mi však stále nejde je odstartování do závodu bez focení s PDA. I když dodržím výšku odletu tak stále mi to ukazuje že nejsem na trati, jakým způsobem se tedy dá odletět na trať s PDA. V offline mi to nedělá. A ještě jak neodletět když ještě nechci a jsem v sektoru a musím z něj ven. Asi hloupé otázky, ale bez angličtiny je tu člověk tak trochu ztracený :(
[url=http://www.condor.cc/pilot_details.php?id=11415]
Obrázok[/url]
Kunčar Antonín
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 12.02.2007 11:05
Bydlisko: Uherský Brod

Poslaťod Cadfael » 15.02.2007 11:27

Musíš dodržet při odletu předepsanou maximální výšku - poznáš to tak, že když je sektor připraven k otočení, změní barvu na zelenou. Pak stačí sektor opustit a task je odstartovaný. Musíš ale také počkat, až začne závod - nejdříve je jointime, kdy se lidi mohou hlásit, pak se objeví odpočívání do startu a až zmizí, teprve jde odlétnout.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Re: začínám

Poslaťod L.Bares » 15.02.2007 12:18

Kunčar Antonín píše:...a ještě jak neodletět když ještě nechci a jsem v sektoru a musím z něj ven...


To není problém, jednoduše opustíš sektor, sice to zahlásí, že si odstartoval, ale když se do něj opět vrátíš, tak můžeš odstartovat znovu (za dodržení předepsané výšky, pochopitelně).

Situace celkem běžná, když se třeba mrak tvoří ve startovním sektoru, základna je např 2000m a startovací výška je nastavena max 1500m. Tzn točíš pod mrakem, závod již začal, no a jakmile přelezeš těch 1500m, tak to napíše, žes odstartoval. Typicky vystoupáš třeba na 1800m a pak klesneš na 1500m a díky tomu odstartuješ na vyšší rychlosti (ovšem jestli Ti start na vyšší rychlosti pomůže, když máš před sebou 200km a jiný záludnosti, je otázka jiná :wink:
Obrázok
L.Bares
 
Príspevky: 183
Registrovaný: 30.08.2006 16:52
Bydlisko: Chrudim

začínám

Poslaťod Kunčar Antonín » 15.02.2007 13:26

Tak s focením to až takový problém nevidím to jsem zvládnul, ale večer vyzkouším to PDA, když jsem offline tak žádný problém není, ale když to zkouším online tak mě to neodstartuje :( , zkusím to večer, snad to vyjde, díky za rady a podud to nepůjde tak se ozvu 8)
[url=http://www.condor.cc/pilot_details.php?id=11415]
Obrázok[/url]
Kunčar Antonín
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 12.02.2007 11:05
Bydlisko: Uherský Brod

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 15.02.2007 13:56

Hele napadlo mě, že se mi asi dvakrát při závodě stalo, že pokud byl někdo v červené startovní zóně tak se task prostě nespustil, resp. nezačalo odpočítávání startovního okna. Nevím proč to tak bylo a za jakých podmínek, ale stalo se. Zkus tedy těsně před koncem join time opustit červený startovní sektor... :? Jinak fakt netuším...
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

Poslaťod M.Svozil » 15.02.2007 14:42

Lukáš Jiřičný píše:Hele napadlo mě, že se mi asi dvakrát při závodě stalo, že pokud byl někdo v červené startovní zóně tak se task prostě nespustil, resp. nezačalo odpočítávání startovního okna. Nevím proč to tak bylo a za jakých podmínek, ale stalo se. Zkus tedy těsně před koncem join time opustit červený startovní sektor... :? Jinak fakt netuším...


To slyším poprvé??!! Mám pocit, že jsem z AKK letěl na tréninku Teamu Poland a spíš mi připadlo, že nestihl odletět ve startovním okně. AKK, sleduj údaje v levém horním rohu obrazovky. Jakmile se uzavře startovní okno, už není možné odstartovat do závodu.
Obrázok Obrázok
M.Svozil
 
Príspevky: 1666
Registrovaný: 18.09.2006 12:49

Poslaťod Cadfael » 15.02.2007 14:43

Odstartovat závod lze vždy, jakmile skončí odpočítávání, a to i po uzavření startovního okna, pouze čas se počítá od uzavření okna.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 15.02.2007 15:31

M.Svozil píše:
Lukáš Jiřičný píše:Hele napadlo mě, že se mi asi dvakrát při závodě stalo, že pokud byl někdo v červené startovní zóně tak se task prostě nespustil, resp. nezačalo odpočítávání startovního okna. Nevím proč to tak bylo a za jakých podmínek, ale stalo se. Zkus tedy těsně před koncem join time opustit červený startovní sektor... :? Jinak fakt netuším...


To slyším poprvé??!!


No jednou se to stalo co má paměť sahá na serveru SB 18m třída. Dokonce se tam sešla docela hojná účast Vás ostatních. Startovní okno se ne a ne pustit, tak většina posedala zpátky na letiště a v tom okamžiku jsem tam zůstal sám ještě s nějakým němcem. Oba jsme byli mimo startovní zonu a po odpojení posledního co přistál se startovní okno normálně pustilo... někde jsme to tu řešili, zkusím ten příspěvek najít...

Tady je: http://www.condorsoaring.sk/phpBB2/view ... light=#270
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

Poslaťod Krejca » 15.02.2007 16:16

Tohle se stává v multiplayeru když je určitý počet lidí připojených a někteří ještě nejsou v Condoru ale prohlíží si mapu a nastavují si letadlo. Jakmile všichni hráči vstoupí do hry at už stojí na letišti nebo leti ve vzduchu začne se odpočítávat čas do otevření pásky.
"Fly fast, live slow"
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Krejca
 
Príspevky: 950
Registrovaný: 02.02.2007 13:30
Bydlisko: LKHN (Hranice)

Poslaťod Václav Kořínek » 28.03.2007 18:34

Tohle vlastně taky patří sem, pro začátečníky. Zvláště poslední dva tituly. Ale doporučuju i ostatní /jsou to učebnice, z kterých jsem se učil i já :wink: /
http://knihy.vacc-cz.org/
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod vasek » 03.09.2007 22:11

http://www.condorsoaring.com,/ ahoj chtel jsem se jako nový zapojit, ale nefunguje tento odkaz poradíte mi někdo Vašek děkuji
vasek
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 03.09.2007 14:48

Poslaťod Semrad » 03.09.2007 22:40

Umaz tu carku za com.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Semrad
 
Príspevky: 2505
Registrovaný: 01.09.2006 10:02
Bydlisko: Chrudim

Poslaťod M.Svozil » 03.09.2007 22:42

tak zkus tenhle..
www.condorsoaring.com
Obrázok Obrázok
M.Svozil
 
Príspevky: 1666
Registrovaný: 18.09.2006 12:49

Poslaťod Muky » 05.12.2007 08:00

Jo jo ty knížky znám. Otec ještě do nedávna dělal examinátora u nás V Klatovech takže jich máme doma plnou skříň.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Muky
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 26.11.2007 09:14
Bydlisko: LKKT (Klatovy)

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia
cron