Plachtařská literatura

Veci čo sa týkajú Condora

Plachtařská literatura

Poslaťod valajda » 04.05.2017 17:32

Ahoj,
narychlo jsem na fóru nenašel, tak se omlouvám, jestli to tu už někde je.

Kde bych se něco zajímavého dočetl o taktice závodního létání :?: Jak na přelety, svahování :?: Knížky, internetové zdroje...

Třeba včera se řešilo nastavení MC při svahovém létání, někdo lítá na 0, někdo měl 2.0 někdo 2.5. Kdy je výhodné točit na svahu a jak dlouho :?:
Obrázok
Obrázok užívateľa
valajda
 
Príspevky: 790
Registrovaný: 04.01.2007 19:24
Bydlisko: Praha

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod Cadfael » 04.05.2017 20:53

Martin Semrád sepsal nádhernou přítučku, měla by tu být i někde na fóru.... Když tak mu napiš
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod erycP » 04.05.2017 23:26

valajda píše:Ahoj,
narychlo jsem na fóru nenašel, tak se omlouvám, jestli to tu už někde je.
Kde bych se něco zajímavého dočetl o taktice závodního létání :?: Jak na přelety, svahování :?: Knížky, internetové zdroje...
Třeba včera se řešilo nastavení MC při svahovém létání, někdo lítá na 0, někdo měl 2.0 někdo 2.5. Kdy je výhodné točit na svahu a jak dlouho :?:


Ta spominana prirucka od Condorakov: http://dl.virtualsoaring.eu/PDF/condor_prirucka_pilota_2014.pdf

PS: riesit MC na svahu mi pride z mojho laickeho hladiska blbost :P v horach sa nelieta na MC, ale na preskok od svahu ku svahu k rozumnej vyske :P
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod valajda » 05.05.2017 08:12

erycP píše:Ta spominana prirucka od Condorakov: http://dl.virtualsoaring.eu/PDF/condor_prirucka_pilota_2014.pdf

PS: riesit MC na svahu mi pride z mojho laickeho hladiska blbost :P v horach sa nelieta na MC, ale na preskok od svahu ku svahu k rozumnej vyske :P


Dobře, možná jsem s nevyjádřil přesně, spíš jakou zvolit rychlost podle poláry a síly stoupání u svahu. Zda by k tomu to MC nemohlo nějak pomoct.
Někde v knihách od Kawy a jemu podobných něco není?

Může být řada situací a požadavků, čeho chci dosáhnout
a) jsem na hraně svahu konstantní výšky - letím co nejrychleji s Variem na +-0 - to je asi jasný
b) jsem nízko a potřebuji co nejoptimálněji dobrat, abych opouštěl svah v co nejvyšší výšce kvůli přeskoku
- letět pomaleji a kontinuálně dobírat
- letět rychle a točit silný stoupáky
Obrázok
Obrázok užívateľa
valajda
 
Príspevky: 790
Registrovaný: 04.01.2007 19:24
Bydlisko: Praha

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod Martin D. » 05.05.2017 08:48

Odpověď, kterou hledáš konkrétně nenajdeš. Je to na každém pilotovi a jeho taktice. :wink:

Pokud ale chceš kvalitní knihu od PLACHTAŘE, tak toto: http://www.oskarkilo.eu/shop/pro-piloty/kniha-the-soaring-engine-dil-2/

První i druhý díl. Pouze v angličtině.

CCC
"Fly fast and High!"
Obrázok
Obrázok užívateľa
Martin D.
 
Príspevky: 606
Registrovaný: 26.10.2006 19:06
Bydlisko: Krnov, CZ

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod valajda » 05.05.2017 10:16

našel jsem seznam
On Quite Wings
The Art and Technique of Soaring
Cross-Country Soaring
The Joy of Soaring
Soaring Valley
America's Soaring Book
Soaring Cross Country
With Wings as Eagles
The Powerless Ones
The Soaring Pilot
Once Upon a Thermal
Glider Flying
Gliding A Handbook on Soaring Flight
New Soaring Pilot
On Being a Bird
Soar America
Winning
Advanced Soaring
Soar Sierra

Některé v angličtině tady
https://www.sailplaneandgliding.co.uk/archive/books
Obrázok
Obrázok užívateľa
valajda
 
Príspevky: 790
Registrovaný: 04.01.2007 19:24
Bydlisko: Praha

Re: Plachtařská literatura

Poslaťod Semrad » 12.05.2017 19:35

Každopádně je to o taktice a odhadu a hodně taky o odvaze a zkušenosti. Scenérie nejsou tak velké a hlavně na soutěžích v horách se létá několikrát na stejných místech. Podmínky nejsou vždy stejné. Těžko tedy odhadnout, co je v tu chvíli výhodné, je to asi hodně na testování. Asi bych to viděl takhle. Čim silnější vítr, tím méně se vyplácí točit. Samozřejmě záleží na délce letu po svahu. Pokud jsou svahy krátké a přeskoky delší, pak samozřejmě potřebnou výšku je asi lepší dobírat točením.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Semrad
 
Príspevky: 2505
Registrovaný: 01.09.2006 10:02
Bydlisko: Chrudim


Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia
cron