Čo robím zle?

Veci čo sa týkajú Condora

Čo robím zle?

Poslaťod GothaR » 01.02.2009 03:12

Takže dnešný task v súťaži Havran ma donútil zamyslieť sa :)
Tu je môj let:
Obrázok
Dodám len, že som letel s ASW 28, preskokovú rýchlosť som držal na úrovni 180-200 km/h. Mal som plnú nádrž vody a MC na 2.0. Zachytiť stúpak (strašné slovo :D ) sa mi nepodarilo asi iba 2x a potom som vždy pokračoval v lete ďalej. Využíval som aj klapky - v termike naplno dole, potom pri odchode spod mraku som ich použil na rozbeh a potom letel s klapkami na 3A.
Vždy, keď som chytil termiku, tak som točil priemerne 2-3 m/s (to sa zobrazovalo na avg) a na doklz som išiel s rezervou 500 m kvôli tým kopčekom za TP3. No výsledný čas som mal aj tak o 30 minút horší ako víťaz :)
Takže sa na vás obraciam s prosbou, či by ste mi nevedeli dať nejaké tipy na to, čo zlepšiť, pretože taká strata podľa mňa nemohla vzniknúť z tých 2ch nepodarených pokusov o zachytenie termiky a záverečného krátkeho doberania. (plus to odbočenie pred TP1, no pri TP1 som bol medzi prvými(štartoval som asi tretí), takže to by tiež nemalo mať až takú váhu).
Alebo sa toto všetko nasčítalo a vzniklo z toho tých 20-30 minút? Alebo treba robiť preskoky s ešte vyššou rýchlosťou?
Obrázok
Obrázok
GothaR
 
Príspevky: 346
Registrovaný: 09.05.2008 19:02
Bydlisko: Košice

Poslaťod nimbo » 01.02.2009 05:06

Letel si s asw27 a nie 28. 28ma nemá klapky. :D

K hodnoteniu letu nech sa k tomu vyjadria povolanejší a skúsenejší ako ja. Ja som šiel na doklz zo 68meho km s -300m na MC 2.8. Povedal som si, že už nezatočím a ani som nezatočil. :) Delfínoval som popod mraky a postupne doberal. Poslednú otočku som otáčal na -60m. Nakoniec rezerva vyskočila až na +126m a to bola chyba. To som mal premeniť na rýchlosť. Chybami sa však človek učí. :)

PS: Čo to je za soft na vyhodnotenie letu?
[url=http://www.condor.cc/pilot_details.php?id=12829]

Obrázok[/url]
Obrázokl]
nimbo
 
Príspevky: 52
Registrovaný: 29.09.2008 22:27
Bydlisko: Praha

Re: Čo robím zle?

Poslaťod erycP » 01.02.2009 08:55

GothaR píše:Alebo treba robiť preskoky s ešte vyššou rýchlosťou?


Opak je pravdou, Lukas, preskoky lietaj so STD pomalsie ako 200 km/h, to uz je stratove...

Ale ty si letel 15m ASW27, kedze mam tvoje IGC napisem viac:
Priemerne stupanie si nemal ani tie 2 m/s, ani 3 m/s - presne za cely let mCR: 1.87 m/s (zapni si v ShowcondorIGC nie Actual, ale Summary checkbox). Neletel som ten task, ale chalani na TS hlasili sem tam az 3.5 m/s, takze s tvojimi necelymi 2 m/s by bolo tazke vyhrat. Dalsia vec, ktora to mohla sposobit, je pocet stupakov: nLift: 20 - 20 tocenych stupakov na 228 km mi pride vela, priemer na stupak si mal mAltLift: 355 m - skoda ze nemam IGC vitaza, ale tipujem u RM tak max. 10 stupakov (ano, tocenie zdrzuje, ked uz tocim, nech to stoji za to...) O tom, ze si to moc neklzal, svedci pomer tocenie:klzanie - TCircle%: 46.88 / TGlide%: 53.12 - v tych podmienkach aj so STD predpokladam ze vitaz mal pomer 30:70. A nezadbatelny je tvoj odklon od trasy: Detour: 23.1 km, to mas 10 percent trasy navyse.

Takze moje laicke zhrnutie:
pri flatland taskoch - minimalny odklon od trasy, tocit menej stupakov ale v jednom nabrat viac vysky. Viac klzat, menej tocit. Snad som nenapisal nejaku blbost, experti opravta ma ak ano...

PS: uz vidim IGC Vaska, tak ako som predpokladal, on tocil len 10 stupakov na celej trase, ty 2x tolko...

nimbo píše:PS: Čo to je za soft na vyhodnotenie letu?

ShowcondorIGC - freeware od Helmuta F9 na vyhodnocovanie IGC: http://85.214.106.102/KMF/Files/SCI260.zip
Naposledy upravil erycP dňa 01.02.2009 10:58, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Poslaťod Václav Kořínek » 01.02.2009 10:55

Hodně tě zdržel ten příčný let v půlce prvního legu. Když už ses rozhodnul jít severně od trasy (jednak tam byly silnější stoupání, druhak se má správně takhle letět kvůli snosu, aby ses neodkloňoval čím dál tím víc z trasy), tak jsi tam měl zůstat. Jako "ideální" se počítá odklonění od trasy (přímého letu k TP) max. 30°.
Další věcí, kterou ale ze screenu nezjistím) je, že se nemá chodit příliš nízko. Mělo by to být asi tak, že by jsi neměl podklesat pod 1/3 výšky stoupání mezi zemí a základnou. Např. základna 2000m, země 500m, výška stoupání 1500m, nechodit pod 500m AGL neboli 1000m MSL. A důležité je dívat se pořád na vítr (v PDA). Podle směru a síly jít mimo mrak. Včera docela foukalo, takže to chtělo hledat před mrakem na návětrné straně.
MC si nastav na skutečný průměr stoupání, jaký máš. V první řadě, v nastavení Condora (Setup/Option/Averager time constant) si nastav 20sec. Potom si hlídej průměrné stoupání na PDA, ale nenastavuj tak, že občas ti to vylítne na +3,5 tak že dáš MC na 3,5. Hlídej si, na jaké hodnotě se drží nejdéle. Tohle se zkouší před startem - vyzkoušet co nejvíc stoupání a zjistit průměr. Po startu se sice zmenší, ale zase si to nastavíš podle aktuálního stavu.
Na dokluzu včera stačilo mít +50m. Dokluz byl z "kopce". Když se tedy rozhodneš jít na dokluz, nastav si MC na aktuální průměr stoupání v tom posledním stoupáku, počkej, až ti naskočí DDH na tebou předpokládanou hodnotu (když je dost stoupání na dokluzu a víš, že nastoupeš, může být i do mínusu) a jdi na stanovenou rychlost. Jak už bylo psáno: přepnout vario na "přeskok" (zvuk varia na optimální rychlosti není slyšet, pomalu = hlubší tón, rychleji = vysoký tón) a hlídej si na el. variu tu červenou šipku. Když jde nahoru přitáhnout, dolů potlačit. No a pak už jen nastavuj MC tak, abys udržel DDH na potřebné výšce (včera jsem ke konci udržoval +20m).
Tady na screenu vidíš můj let. Taky jsem měl smůlu. Šel jsem první leg taky jižně a stoupání nic moc. Od asi 20km před 1TP jsem už mohl jít rychleji, odpoutat se od MJJ a SMS a držet RM za sebou ve stejné vzdálenosti. Ale ten první leg mne stál nějakých 8km/h průměrky. A celý let na 9 stoupáků.

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod GothaR » 01.02.2009 10:59

Jaj hej, bolo to ASW 27, len prvý príspevok som už písal v noci, takže to tak aj dopadlo :) Vďaka za analýzu - delfínovanie sa ešte budem musieť naučiť :)
erycP: Tak to sú zaujímavé údaje, ShowIGC som použil prvýkrát, takže som toto objavil až vďaka tebe.
nLift je vysoké preto, že som medzi TP1 až TP3 točil pod každým mrakom na trase s vidinou toho, že na konci nebudem musieť toľko doberať na konci a nechcel som riskovať, že v takej peknej termike budem plašiť veveričky.
//Edit:
Václav: to odklonenie na sever bolo kvôli tomu, že som chcel nastúpať ale rozpadli sa mi tam 3 mraky, takže som musel ísť južnejšie, keďže potom boli mraky až ďalej. MC som mal celý čas na 2, čo som subjektívne vnímal ako svoj slabší priemer a podom pri preskokoch som tie šípky na variu sledoval :)
Nabudúce skúsim doklz s menším DDH a uvidíme ako to dopadne.
//EDIT2: Na trase som vždy dotočil až po základňu(skôr som odchádzal iba keď sa mrak začínal rozpadať) a na konci som si už vyberal mraky, ktoré mali základňu vyššie.
Naposledy upravil GothaR dňa 01.02.2009 11:06, celkovo upravené 2
Obrázok
Obrázok
GothaR
 
Príspevky: 346
Registrovaný: 09.05.2008 19:02
Bydlisko: Košice

Poslaťod erycP » 01.02.2009 11:03

GothaR píše:erycP: Tak to sú zaujímavé údaje, ShowIGC som použil prvýkrát, takže som toto objavil až vďaka tebe.
nLift je vysoké preto, že som medzi TP1 až TP3 točil pod každým mrakom na trase s vidinou toho, že na konci nebudem musieť toľko doberať na konci a nechcel som riskovať, že v takej peknej termike budem plašiť veveričky.


Este si pockaj na komenty profikov ako RM, VK alebo MSE, ja som tiez len newbie, to boli len moje amaterske postrehy, ako by som to asi letel ja :) Takze neber vsetky moje kecy vazne, treba sice sledovat ostatnych, ale zakladom je vzdy lietat podla vlastnej hlavy :lol:
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Poslaťod Václav Kořínek » 01.02.2009 11:09

Ale teď se červenám jak prdel paviána... :lol: Profíků ano, ale RM, MSE, 3P... Erik totiž pochopil Condora stylem "přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem!".
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod erycP » 01.02.2009 11:10

Václav Kořínek píše:Ale teď se červenám jak prdel paviána... :lol: Profíků ano, ale RM, MSE, 3P... Erik totiž pochopil Condora stylem "přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem!".

Vasku, vyraz *stastie novacika* nepoznas? ;)
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Poslaťod Václav Kořínek » 01.02.2009 11:14

GothaR píše://Edit:
Václav: to odklonenie na sever bolo kvôli tomu, že som chcel nastúpať ale rozpadli sa mi tam 3 mraky, takže som musel ísť južnejšie, keďže potom boli mraky až ďalej. MC som mal celý čas na 2, čo som subjektívne vnímal ako svoj slabší priemer a podom pri preskokoch som tie šípky na variu sledoval :)
Nabudúce skúsim doklz s menším DDH a uvidíme ako to dopadne.
//EDIT2: Na trase som vždy dotočil až po základňu(skôr som odchádzal iba keď sa mrak začínal rozpadať) a na konci som si už vyberal mraky, ktoré mali základňu vyššie.

Pokud zjistíš, že se to před tebou rozpadá, je lepší zpomalit (včera jsme s RM měli podobný problém před 2TP, musel jsem zpomalit na 150km/h, abych se dostal pod nový mrak, ten nedal, tak opatrně pod další a tam hledat, nakonec tam bylo +3) a vyhlídnout si dobrý cumul v tom rozmezí +/- 30°. Taky to chce se naučit hledat správné mraky. Ale to je na delší zkušennost, záleží na nastavených podmínkách. Pokaždé to je jinak.
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod Václav Kořínek » 01.02.2009 13:50

Ještě jsem Lukáši zapoměl: na 200km/h máš mít klapky na 2. 3A jsou tak do 160km/h. Ve včerejších podmínkách byl ideální přeskok tak na 205km/h, později 210km/h.
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod GothaR » 01.02.2009 13:59

Václav Kořínek píše:Ještě jsem Lukáši zapoměl: na 200km/h máš mít klapky na 2. 3A jsou tak do 160km/h. Ve včerejších podmínkách byl ideální přeskok tak na 205km/h, později 210km/h.
No jasné...tak som si stiahol rýchlomer s označením klapiek a je to tak. Predtým som to skúšal hľadat, ale z condor clubu sa to nejako bránilo, tak som sa na to vykašľal a až teraz som skúsil oficiálne fórum a tam to je.
Kto by mal záujem, tak to nájde tu: http://forum.condorsoaring.com/viewtopic.php?t=2761
Obrázok
Obrázok
GothaR
 
Príspevky: 346
Registrovaný: 09.05.2008 19:02
Bydlisko: Košice

Poslaťod Hornet » 01.02.2009 14:10

Ked to tu tak čítam, je mi jasné prečo lietam tak ako lietam - toto mi pripadá ako debata kandidátov vied....
Som asi tak 30 rokov pozadu, pozriem trať, vietor, terén a letím... Tak ako letím.. skôr pre radosť ako že by som musel byť vpredu, lietam to pre radosť a aby som si oddýchol a nechce sa mi stresovať čo a ako. Je to asi tým že som to tak bral vždy - ako zábavu a ked som začínal v reále neboli PDA, GPS, DDH len kompas, vario , jedna mapa....
Ale je to podnetné a radkovi slubujem že nabudúce doletím...
Obrázok
Obrázok užívateľa
Hornet
 
Príspevky: 718
Registrovaný: 08.05.2006 21:37
Bydlisko: Martin

Poslaťod erycP » 01.02.2009 14:14

Hornet píše:Ked to tu tak čítam, je mi jasné prečo lietam tak ako lietam - toto mi pripadá ako debata kandidátov vied....
Som asi tak 30 rokov pozadu, pozriem trať, vietor, terén a letím... Tak ako letím.. skôr pre radosť ako že by som musel byť vpredu, lietam to pre radosť a aby som si oddýchol a nechce sa mi stresovať čo a ako. Je to asi tým že som to tak bral vždy - ako zábavu a ked som začínal v reále neboli PDA, GPS, DDH len kompas, vario , jedna mapa....
Ale je to podnetné a radkovi slubujem že nabudúce doletím...


Peto, ver mi, lietat rychlo nie je o nic nudnejsie ako lietat pomalsie. By som povedal ze je to este vacsia zabava, dost z toho eroplanu maximum ;)
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Poslaťod GothaR » 01.02.2009 14:17

No počul som vašu debatu na TS :) Ja lietam tiež pre radosť a som vždy rád, keď doletím. Len jednoducho keď viem, že niečo môžem zlepšiť, tak hľadám cestu ako na to, pretože aj teraz je vidieť, že to sú len detaily na ktoré si stačí dávať pozor a radosť z lietania nepokazia. A umiestnenie aspoň v strede tabuľky určite poteší. Veď napríklad aj v Live for speed som málokedy víťazom, ale motivuje ma to, keď v preteku s dobrým obsadením skončím aspoň v prvej polovici výsledkovej listiny :)
Erik: nejde o to, že by to malo byť nudnejšie, ale o to, že to môže byť viac stresujúce a tým pádom by sa mohla vytrácať tá radosť :) No keď som počul ako sa RM pokojne baví na TS a popritom zaletel najrýchlejší čas, tak tomuto už neverím :)
Obrázok
Obrázok
GothaR
 
Príspevky: 346
Registrovaný: 09.05.2008 19:02
Bydlisko: Košice

Poslaťod Václav Kořínek » 01.02.2009 15:51

Tak a teď jsi přesně zjistil, co je na online lítání nejvíc stresující - Radek a jeho "klidné" komentáře... :wink: :lol: Je v pár stech metrech, žádný stoupání a s klidem hlásí +3,5 ve 2500m a že je na dokluzu. :D
To člověka stoprocentně rozhodí. A potom pohled na výsledky.
Ale už vím, čím to je. Všimněte si, že LS8 má vzadu díru do trupu. Potom stačí ta správná dávka luštěnin a reaktivní pohon je na světě! Včera se k tomu přiznal.
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron