OT: Vesmírné okénko - NASA TV

Máte niečo nafotené? Nahraté z hry? Sem s tým!

Poslaťod =M@trix!= » 10.06.2007 12:55

Při inspekci povrchu raketoplánu pomocí "kanadské ruky" RMS s nástavcem OBSS byla objevena trhlina na plášti Atlantis.
Trhlina má rozměry cca 10x15cm a nachází se na levé straně na krytu trysky Orbital Maneuvring Systemu ...

Obrázok

detail poškození ...
Obrázok
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod M.Svozil » 10.06.2007 15:14

..řekl bych, že mají problém :roll:
Obrázok Obrázok
M.Svozil
 
Príspevky: 1666
Registrovaný: 18.09.2006 12:49

Poslaťod =M@trix!= » 10.06.2007 15:26

Problém to je v každém případě ... :? :?
Ale to poškození je na na tom relativně nejlepším místě, které není tak exponované při přistání, protože ho zakrývá křídlo s hlavními tepelnými stíty ...
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod falkon » 10.06.2007 15:38

Maju vypracovane nejake varianty navratu v pripade, ze by doslo k poskodeniu tepelneho plasta natolko, ze by nemohli riskovat navrat do atmosfery? (nemyslim konkretne tento pripad, ale tak obecne)
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod =M@trix!= » 10.06.2007 15:54

no právě že to se řešilo po katastrofě Columbie - proto taky ta dlouhá odstávka.
Přecijen vymyslet takové postupy dá dost práce.
Momentálně mají vypracovaný rozsáhlý systém zjištění a vyhodnocování poškození. Proto s sebou také nově vozí OBSS nástavec na RMS, kterým po usazení na orbitě objedou celý raketoplán a hledají případná poškození.
Další serie snímkování povrchu kamerami s rozlišením, o kterém se většině smrteníků ani nezdá se provádí při příletu k ISS kdy pod ní raketoplán odělá tzv. pitch maneuvr (jakési salto na místě)

Po zjištění poškození je tu několik možností, co mohou udělat.
Ta hned první je pokusit se to opravit - od katastrofy Columbie s sebou vozí "náhradní díly", které jim umožní poškození opravit

Další uvažovanou možností je upravit pozici raketoplánu při sestupu tak, aby to poškozené místo bylo jakoby schované za hlavním náporem a nebylo tolik exponované

Tou asi nejhorší variantou a nejmíň pravděpodobnou je, že by se raketoplán zakotvil u ISS a čekalo by se na vyslání záchranné mise s dalším raketoplánem - ovšem to je několik týdnů příprav.
Raketoplán Endeavour je momentálně na KSC připravováný na misi STS-118. To by znamenalo vše přehodnotit a urychlit přípravy, ... prostě spousta problémů ....

Tohle poškození není v hlavním tepelném štítu. samozřejmě je to obrovský problém (i když NASA tvrdí, že to není tak hrozné .. no uvidíme) - každopádně by to nemělo být tak fatální, jako 30cm díra v údajně nezničitelné náběžné hraně jako u Columbie ...

ty nejvíc exponované části jsou na špici, na spodní straně trupu a největší nápor je na náběžky křídel. Pro zjednodušení jsou to místa kde "obkladačky" mají černou a šedou barvu ...
Někde mám infra snímek, kde je to rozehřátí krásně vidět, ale mám tu toho tolik, že budu muset trochu pátrat ..
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod =M@trix!= » 10.06.2007 20:05

Atlantis se blíží k ISS - přibližně za půl hodiny začne finální fáze spojení ...

Sledujte na NASA TV
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod M.Svozil » 11.06.2007 05:28

Obrázok Obrázok
M.Svozil
 
Príspevky: 1666
Registrovaný: 18.09.2006 12:49

Poslaťod =M@trix!= » 11.06.2007 09:39

Známe, víme
Ale my chytří (:) ) používáme speciální software, který ukazuje polohu libovolného(*) tělesa na oběžné dráze v reálném čase.

* trocha vysvětlení ke slovu libovolné.
Oběžná dráha libovolného tělesa se dá naprosto přesně popsat pomocí několika parametrů. Tyto pramatry jsou vydávány ve formě keplerianskách elementů. Nejpoužívanější formou těchto elementů jsou tzv. TLE data (Two Line Element).

Pro názornost - takhle vypadají aktuální TLE data pro ISS
ISS
1 25544U 98067A 07161.97526028 .00029895 00000-0 17283-3 0 3692
2 25544 51.6326 136.0111 0008024 307.7865 92.5382 15.78312526489794

PS: vysvětlení všch parametrů by zabralo dost místa a proto ho zde neuvádím


TLE data se vydávají ve speciálním katalogu. Některé objekty mají po celou svou životnost na oběžné dráze parametry téměř neměnné, pro jiné se neustále, byť drobně mění (manévrování, přirozené nebo řízené změny oběžné dráhy). Interpretací těchto elementů se tedy s poměrně nečekaně velkou přesností dají určit aktuální polohy libovolného tělesa, pro které JSOU DOSTUPNÁ TLE data.
Aktuálně jsou veřejná data pro naprostou většinu objektů včetně vojenských (samozřejmě u některých vojenských jsou data záměrně zkreslována a některé jsou tajné).

Na tomto principu funguje i tento předpovědní web. Zadáním místa pozorování vpodstatě vložíte souřadnice a pomocí nich je vypočítán přesný čas, kdy z tohoto místa bude možno konkrétní objekt pozorovat ...

K interpretaci TLE dat slouží poměrně velké množství nějrůznějších aplikací jak profesionálních tak i amatérských. Všechny mají možnost online aktualizace dat, takže při každém spuštění si stáhnou aktuální katalogy (objemy dat v řádech stovek Kb) a data jsou aktuální.
Pro amatérské pozorovatele tu je dokonce několik FREE projektů.

Zde bych si dovolil malou reklamu a dva z nich jmenoval, protože si myslím, že stojí za pozornost.

ORBITRON
Tento program bych začínajícím "lovcům družic" vřele doporučil. Je plně v češtině a je k dispozici FREE jako tzv. cardware (autor žádá jako odměnu za jeho používání zaslání pohlednice z vašeho bydliště a že se mu jich už sešlo z celého světa (viz mapa na stánkách))
Obrázok
Obrázok

Satscape
Vyniká zejména propracovaným 3D zobrazením situace. I když se autorovi nedá upřít originalita, na mě působí trochu kýčovitě a zbytečně složitě (ale někomu by se malinkaté družice a ISS, případně raketoplán poletující kolem země mohli líbit)
Obrázok
Obrázok


Jelikož se pozorováním družic a příjmem jejich signálů zabývám už docela dlouho a poměrně úzce spolupracuju s naší místní MeteoStation, kde pracuje podobně "postižený" kamarád, mám dnes v počítači už poměrně sofistikovaný profi systém.
Ale Orbitron stále používám při pozorovacích výpravách když sedím někde na kopci s dalekohledem a nbookem a jen tak se koukám na oblohu (a docela byste se divili, kolik holek tohle zajímá ... :):):) ).
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod swt » 11.06.2007 14:48

Ty Matrixi, jsi si jistej že je fakt zajímá to čučení na oblohu? Nebo jim pak zaměstnáváš i jiný senzory? :twisted: :twisted: :twisted:
Obrázok užívateľa
swt
 
Príspevky: 934
Registrovaný: 11.05.2006 14:57
Bydlisko: CZ

Poslaťod =M@trix!= » 12.06.2007 17:49

Právě probíhá roztahování nových slunečních panelů. ... sledujte na NASA TV

Obrázok
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod Cadfael » 12.06.2007 17:57

Je to zajímavé, třeba ten Orbiter mě překvapil, že něco takového vůbec existuje. Co ale opravdu Milane nechápu, jak tohle všechno, včetně těch bab a hasičů a objektů a školy a MSFS a virtuální záchranky stihneš.. :) Já, který pracuju denně tak 4-6 hodin na sceneriích si vedle tebe připadám jako naprosto nevýkonný flink, nebo muž mdlých schopností :) protože já už nic jinýho skoro nezvládám... Jedině, že bys to opravdu všechno dělal současně - v noci si nechal šeptat vzorce do ucha od krásného děvčete, pozoruje přitom na nojbůku hvězdy, zatímco se ti načítá max, nohou hasíc požár od cigára ... ale jak do toho ještě lítáš Condora, to fakt nechápu :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod =M@trix!= » 12.06.2007 18:10

To je ten Timemanagement - prostě žádná vteřina času nesmí přijít na zmar. Několikaminutové prostoje jsou nepřípustné ... :lol: :lol:

všechno pravidelné má svoje pevné místo v plánovači a prostě přes to nejede vlak. Je sice fakt, že mi to teď značně nabouralo to učení, ale jinak jsem si nikdy na nedostatek času na koníčky neztěžoval ... ovšem to od července skončí a kdoví co bude ... :cry: :cry:

FSka a virtuální záchranka = jedno .. já už jinak FSku neprovozuju.
FSka + třeba sledování TV + modelování dohromady je u mě naprosto normální.
Na jednom monitoru FSka s nějakým pěkně dlouhým letem, kde se v mezičase občas dost dlouhé prostoje dají velmi smysluplně využit spoustou činností.
FSka má v sobě takový malý webprohlížeč, takže tam mám puštěnou telku, kde si můžu bybrat z asi 120 programů (ale většinou sleduju NASA TV nebo ČT24 abych taky byl v obraze)
Na druhém monitoru 3DSMax a k němu potřebné další věci a mám vystaráno

V noci spim minimálně no a když nám to náhodou houknou, tak to prostě nechám svému osudu a valím (a že už jsme si letos užily víc než za několik posledních let dohromady) ...

Třeba nemám absolutně šanci na nějaké hurá akce (pokud je nedělám já) - potřebuju vědět třeba alespoň týden dopředu a pak není problém ...
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod =M@trix!= » 12.06.2007 18:31

Cadfael píše:Je to zajímavé, třeba ten Orbiter mě překvapil, že něco takového vůbec existuje


http://www.airport-k-vary.cz/orbiter/forum/

Bohužel momentálně mi na Orbiter nezbývá moc času a ani M.P. ani já nemáme moc času trochu a tom foru zapracovat, tkže je to přibližně va fázi momentální nečinnosti ... jinak kolem orbitera existuje naprosto stejná komunita jako kolem condora - jen s tím rozdílem, že do orbitera se dá uživatelem vložit úplně všechno a taky se díky několika šikovným autorům addonů dostal o obrovský kus dál...

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Ale aj let na měsíc se vším všudy je možný ...
Obrázok
ObrázokObrázok
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

Poslaťod Cadfael » 12.06.2007 18:41

tak to až v příštím životě, já už nic jiného než Condora nezvládám, dokonce jsem si ani nekoupil svou oblíbenou Láru Croftovou, byť jsem byl v pokušení... Ale je to safra lákavé, zkusit přistát na měsící.. Jaká je tam asi termika? :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod =M@trix!= » 13.06.2007 23:37

Pokud se vám někomu nechce spát, koukněte na NASA TV.

Právě probíhá druhý výstup do volného prostoru.
Odpoledne astronauti stáhli druhou půlku slunečních panelů P6 umístěných dočasně nad laboratoří Destiny a nyní se pracuje na zapojení nově instalovaných panelů P3/P4 do rozvodné sítě stanice ...

Vše živě včetně zajímavých obrázků z čipovek umístěných na skafandrech astronautů na NASA TV ...
Milan "Žejdla" Žejdlík (MZ)
Obrázok Obrázok
Obrázok užívateľa
=M@trix!=
 
Príspevky: 723
Registrovaný: 06.12.2006 17:35
Bydlisko: Žďárské Vrchy

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obrázky, Video, Tracky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia
cron