FreeTrack - TrackIR 6DOF po domacku ...

Aká grafická karta?Aký joystick? Pedále?

Poslaťod andel » 12.03.2009 17:24

Obrázok
Obrázok užívateľa
andel
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 08.10.2008 13:56
Bydlisko: CZ Děčín

Poslaťod DaggyMAC » 12.03.2009 18:45

Dobre teda, napisem sem nieco pre tych, ktorych to zaujima.

Potrebujeme klasicky ovladac Wii Remote Controller (Wiimote). Na Slovensku sa da kupit od 900Sk az po 1700Sk (cca 30€ az 56€). Cena velmi zalezi od obchodu, v ktorom kupujete. Tento ovladac sa pripaja cez bluetooth k PC. Ma zabudovanu infra kamerku vysokym rozlisenim a 100FPS, rumble funkciu (vibrovanie), maly reproduktor a napaja sa dvoma AA bateriami. Blizsie info o Wiimote na wikipedii.
Obrázok

Potom treba tri infra led diody. Mali by byt s co najsirsou uhlom svietivosti, ale ja mam klasice 5mm diody, iba som zbrusil hlavicky, aby som viacej rozptylil svetlo. Daju sa kupit aj diody s viac ako 100° uhlom, tie som ale v normalnych cenach nenasiel. Tie klasicke infra diody sa daju kupit v Radioamateri a stoja len niekolko centov. Ja som pripojil tieto infra diody na 9V baterku a pouzil som 62ohmovy rezistor. Na strankach freetracku je dobra pomocka pre vypocitanie odporu rezistora. Link tu.
Obrázok Obrázok

Potom potrebujeme Freetrack 2.2, ktory stiahnete z Download stranky. Starsie verzie Freetracku nie su kompatibilne s Wiimote, preto napriek reciam, ktore koluju po internete, ze Freetrack 2.2 je nestabilny, si kludne stiahnite najnovsiu verziu.

Potom nasleduje pripojenie Wiimote ku PC. Tu vacsinou nastava problem, pretoze klasicky Microsoft bluetooth stack je voci tomuto zariadeniu imunny, resp. dokaze ho rozpoznat, ale neudrzi spojenie. Zariadenie je sparovane, ale nie je "Connected", pretoze pre Windows neponuka ziadny tok dat napriek tomu, ze je oznacene ako HID zariadenie. Tu je moznost pouzit alternativu vo forme Widcomm stacku, ktory funguje pri niektorych bluetooth zariadeniach a je free, alebo pouzit Bluesoleil, ktory je vseobecne zamerany na spravu bluetooth zariadeni, ale je to shareware. Ja som pouzil Bluesoleil, pretoze ostatne bluetooth stacky na mojom Macbooku nechcu komunikovat s Wiimote. Po zapnuti a rozpoznani Wiimote v Bluesoleil sa vam zobrazi Wiimote ako nove zairadenie:
Obrázok

Potom Wiimote pripojite ako HID service:
Obrázok Obrázok

Potom sa Wiimote zobrazi ako dalsia moznost vo Freetracku. Okrem toho mate moznost pripojit aj web kameru pre snimanie bodov, ale aj tie najlepsie web kamerky maju maximalne 60FPS, pricom Wiimote sa priblizuje ku klasickemu TrackIRu vo FPS.
Obrázok Obrázok

Freetrack sa moze pripojit k hram roznymi sposobmi. Ja vyuzivam dll kniznicu z TrackIRu, ktora je automaticky nahrana a Freetrack tak pouziva namapovanu kniznicu TrackIRu, cize podporuje vsetky tituly ako TrackIR. Okrem toho sa da pripojit k hram klasickou Freetrack kniznicou, cez Simconnect pre FSX s 6dof alebo pomocou FSUIPC pre FS2004 s podporou 4dof. Okrem toho moze byt Freetrack ako emulator mysky alebo joysticku.
Obrázok

Teraz trosku cisel: Freetrack pri pouziti Wiimote zabera cca 9,5Mb RAMky, pretoze snimanie bodov ma hardwarovo zabezpeceny Wiimote priamo v sebe. Takto Freetrack prepocitava iba samotne body a nemusi este zatazovat procesor webkamerkou. Tu je obrazok pri pouziti Wiimote:
Obrázok

Tu je pri pouziti web kamerky je spotreba RAM pamate trochu vacsia, pretoze sa musi system zaoberat aj zberom dat z webky:
Obrázok

Pre porovnanie s neaktivnym TrackIR:
Obrázok

Ako dokaz, ze to funguje screeny z FS2004 a Live for Speed:
Obrázok Obrázok

Otazky?
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod Václav Kořínek » 12.03.2009 19:49

Hezký, ale má to dva háčky: cena a nutnost Bluetooth.
Já používal "klasicky" FreeTrack. Stačí jen obyčejná webka a jedna dioda. Měl jsem FT z blikačky a v Condorovi to fungovalo slušně. Na slušném PC je tak potřeba dodržet jen dvě věci - dioda s velkým úhlem vyzařování (stačí obyčejná červená nebo oranžová s vysokou svítivostí) a odstínit pozadí za sebou, aby webka nechytala "prasátka". A mám dojem, že vadí i brýle... FPS kamery jsem měl na 35 a pohyb byl plynulý. A ani nebyl moc znatelný pokles výkonu PC.
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod andel » 13.03.2009 02:56

Ale ono je to vlastně jedno, když mi zatím Freetrack nekomunikuje s integrovanou webkamerou v notebooku :cry:[/quote]

Zkusto treba s vebkamerou na usb mozna to vyresis zato nic nedas(mohlo byto jit) :wink:
Obrázok
Obrázok užívateľa
andel
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 08.10.2008 13:56
Bydlisko: CZ Děčín

Poslaťod swt » 13.03.2009 09:29

DaggyMAC - děkuji pěkně, ještě podrobnější než jsem čekal!
Obrázok užívateľa
swt
 
Príspevky: 934
Registrovaný: 11.05.2006 14:57
Bydlisko: CZ

Poslaťod DaggyMAC » 13.03.2009 10:40

andel: Komunikuje to s integrovanou web kamerou. Pozri si tento obrazok, kde vidiet, ze tam je ako moznost vyberu built-in kamerka iSight, ktoru mam na notebooku. Povodne som hral s webkamerkou, ale ten wiicontroller sa mi zdal byt lepsia alternativa.
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod andel » 13.03.2009 12:35

Ahoj DaggyMAC dik za radu uz to budu mit vse skoro hotove az na tu dylku tech trubicek u diod to jsem jeste nerozlousk(je to na tom videu blbe videt)ted jsem to skouknul jeste jednou az do konce a je to tam napsany :wink: :lol: :lol: :lol: (chceto priste cumet az dokonce a neodchazet od toho) :lol: :lol: :lol:

Ja to zkusil podle tohodle navodu (http://video.google.de/videoplay?docid= ... 4421132360),
Obrázok
Obrázok užívateľa
andel
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 08.10.2008 13:56
Bydlisko: CZ Děčín

Poslaťod DaggyMAC » 13.03.2009 14:59

Hlavne vyhody pri pouziti Wiimote su tie, ze dokaze rozpoznat infra diody aj na priamom slnku, tz. ak na vas svieti slnko a wiimote sa "pozera" na vas, vie pekne rozlisit infra diody od odrazov slnka v okuliaroch. Toto klasicke web kamery s odstranenym IR filtrom nevedia a pri silnych svetelnych podmienok nepomoze ani prekrytie webkamery magnetickou paskou z diskety alebo z klasickeho fotofilmu. K tomu ma Wiimote 45° pozorovaci uhol co je rovnako ako TrackIR. A v poslednom rade je to FPS: 90 az 110FPS ma Wiimote, pricom TrackIR ma 120 a najlepsie webkamery maju 60FPS, tie normalne 30FPS a ostatne, v ktorych sa neda vypnut auto exposure maju 15FPS pri pouziti s Freetrackom. Bluetooth maju vacsina novych pocitacov built-in, preto v tomto smere nevidim problem.
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod Pavel » 13.03.2009 15:23

DaggyMAC taky díky za podrobné info. Ještě bych měl dotaz k tomu Wii Remote Controller . Je možné ho ještě k něčemu využít, pokud nevlastním konzoli?
Obrázok
Pavel
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 18.07.2006 10:30
Bydlisko: Doudleby nad Orlicí

Poslaťod DaggyMAC » 13.03.2009 15:36

Ano. Wiimote ma vyuzitie aj na Windowse, Linuxe a Mac OSX. Mozes ho pouzit ako "air mouse" emulator mysky a to dvoma sposobmi: bud pomocou akcelerometru (naklananim wiimote) alebo pomocou infra kamery. Video Wiimote ako mys.

Potom sa da pouzit ako controller pre Windows multimedia center alebo Front Row u Mac OSX. Mozes nim ovladat Winamp, DVD alebo akykolvek program, na ktory si namapujes klavesy. Mozes hrat aj hry: Half-Life ovladany s Wiimote

Dalej sa da pouzit (A TOTO JE PECKA) ako zariadenie pre dotykovy dislplej. Je to tazke vysvetlit, lepsie je pozriet si video: Touchscreen video.

Najlepsie bude, ak si pozries videa na strankach jedneho ucitela na americkej univerzite, ktory sa vola Jonny Lee. Ma pekne prezentovane co sa moze robit s Wiimote.
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod Václav Kořínek » 13.03.2009 15:58

Jenom poznámečku - Condor neumí 6DOF (tedy bylo mi to tak i řečeno a nikdy jsem to v Condorovi nerozchodil). Takže stačí jen jedna dioda.
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod DaggyMAC » 13.03.2009 16:03

Na Condora staci len jedna dioda, to je pravda. Ja mam 3 diody preto, lebo pouzivam 6dof v Live for Speed a FS2004.
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod Václav Kořínek » 13.03.2009 16:09

Veď hej :lol: V FS9 jsem měl s FreeTrackem a s upravenou blikačkou problémy. Škubalo to, nešlo pořádně nastavit...
Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Václav Kořínek
 
Príspevky: 1484
Registrovaný: 20.11.2006 19:40
Bydlisko: Liberec

Poslaťod andel » 13.03.2009 17:54

DaggyMAC píše:Na Condora staci len jedna dioda, to je pravda. Ja mam 3 diody preto, lebo pouzivam 6dof v Live for Speed a FS2004.


Ahoj Az to rozchodim ktera ti sviti na condora hadam ze prostredni.
Obrázok
Obrázok užívateľa
andel
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 08.10.2008 13:56
Bydlisko: CZ Děčín

Poslaťod DaggyMAC » 13.03.2009 18:07

Svietia mi vsetky tri diody. Freetrack snima tieto diody, ale ako tu uz bolo spomenute, Condor nevie 6dof, preto na condora staci 1 dioda, ktora je na 2dof.
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

PredchádzajúciĎalší

Späť na Hardware

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia
cron