Simulace versus "real"

Skúsenosti, zážitky, fotky...všetko, čo sa týka reálneho lietania

Simulace versus "real"

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 26.06.2006 10:04

Zdravím Vás všechny, při včerejším prohlížení fotek z mého výletu na Blaníkovi jsem začal přemýšlet nad tím, jaké negativní návyky z Condora si může budoucí žák přenést do výcviku..? Pozitiva bych vynechal, to vydím na sobě jakože díky Condorovi vůbec zhruba vím, o čem že to plachtění vlastně je a že nejde pouze o "řízený pád na letiště" :D . Zajímá mě spíš to, co člověk v simu provádí zcela běžně, ale v reálu by s tím moc nepochodil. Je Vás tu spousta reálných plachtařů (když né všichni ), tak pokud budete mít chvilku něco písnout, budu rád. :lol: Né že už bych přemýšlel o výcviku, ale přemýšlím o tom :twisted: . Díky a ahoj.
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

realne lietanie vs simolator

Poslaťod maskott » 26.06.2006 11:13

ako som pochopil tak je z teba ziak. Takze zaklady rozdiel v lietani je ten, ze si pocas letu v realnom lietadle nemozes pozivat alkohol, kdesto pri PC lietani je to mozne ( aspon ja to tak robim) :D. Dalsia vec je ta, ze pri sulmutarovom lietani si nerozbijes hubu ked "neriadene spadnes" :shock:
V kazdom pripade si treba uvedomit, ze ziaden mne doteraz znamy komercne predavany simulator nie je schopny realne nasimulovat realne lietanie. Dalsia vec su reakcie lietadla na pokyny pilota v PC a v reale. Ked mas nejako spomalene PC tak Ti lietadlo trosku seka, ale v reale je sa Ti to nestane - pochopitene. Okrem tychto zabaviek je realne lietanie o pocitoch a tie jednoducho neprecitis pri sedeni za kompom ani keby si sa ako snazil.
masc
Obrázok užívateľa
maskott
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 14.06.2006 10:54
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 26.06.2006 11:28

Nooo, žák ještě nejsem, byl to jen vývoz. Tyhle důvody co uvádíš jsou mi jasný :lol: , já myslel spíš nějaké technické věci. Simulátorovému létání se věnuji od dob LHX,TFX a FS4. Co se FSky týká, bylo nejčastěji kritizováno, že žáček pilotní školy zvyklý mít oči přilepené na monitoru jaksi zapomínal koukat kolem sebe, nebo že až moc koukal do přístrojů ač bylo v tu chvíli lepší koukat ven. Jinak ano, tomu pocitu mít v Blaníčku (nic jiného jsem neletěl :lol: :lol: proto o tom pořád melu) pod zadkem 3,5+ se skutečně nic nevyrovná. Mě třeba hrozně překvapilo, jaký je problém letět rovně, no myslím že právě tohle se učí jako první :oops: Ale jinak ju, je to droga!
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

realne lietanie

Poslaťod maskott » 26.06.2006 14:39

Samozrejme, ako prve sa ziaci ucia lietat horizontalne. Je jasne, ze ked letis v realnom lietadle je nevyhnutne pozerat sa von z kabiny. Zabudni na cumenie do " budikov" tie mas na kontrolu a nie na lietanie podla nich. Aj ked na druhej strane je aj taka uloha, ze let podla pristrojov, ale ta je az pri motorovom lietani :) Este dalsia vec, ktora je odlisna v reale su tlaky na riadenie a sum kridel a prudenie zvuku. Tie jednoducho nenasimuluje ziadna hra. Ano suhlasim s Tebou lietanie je droga, a nemam problem povedat, ze je lepsie ako sex :D
Takze nevahaj a zacni lietat v najblizsom aeroklube, je to najlepsie stravereny cas aky mozes zazit. :D
masc
Obrázok užívateľa
maskott
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 14.06.2006 10:54
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Cadfael » 26.06.2006 15:21

Hlavně začni za mlada, dokud nemáš ženu a děti... pak už by ti zbyl jen Condor. A nezapomeň: všechno co je možné udělat s reálným letadlem uděláš i v Condorovi, ale obráceně to neplatí! :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod Thomas » 26.06.2006 15:30

80% návyků co pochytíš v Condoru jsou špatné. Je to jen hra. Sedíš na pevné židli, čumíš jen před sebe, předpisy jsou Ti z půlky ukradené, nemáš žádný respekt z letu, ap. Už jsi někdy u Condora propotil trenky? Až jednou vletíš do nějakého údolíčka, ze ktrého není návratu a máš se z něj vyhrabat, tak se možná i poděláš. Když létám condora dovolím si věci, které bych si ve skutečném kluzáku nikdy nedovolil, páč nejsem sebevrah. Není tu pud sebezáchobvy. Samozřemě Tě nechci odradit od skutečného létání, ba naopak! Condor je jen hra pro malé/velké kluky. Skutečný let, se nedá s počítačovým srovnávat. Tomu nesahá ani po paty. Condor je hezká věc na zpříjemnění večera. Skutečnému plachtění se jen podobá.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Thomas
 
Príspevky: 97
Registrovaný: 16.05.2006 13:47
Bydlisko: malebné Slovácko - CZ

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 26.06.2006 16:14

Cadfael: Hlavně začni za mlada, dokud nemáš ženu a děti...

Pozdě, táhne mi na třicet, ženu mám a svišť bude co nevidět mezi námi :D :D

No tak asi zůstanu jen u těch občasných vývozů :wink:
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

Poslaťod Cadfael » 26.06.2006 16:41

Hm... tak to asi jo. Být při výcviku každý víkend na letišti by taky mohlo znamenat rozvod, pokud tvá žena není plachtařka. Tak tedy vítej v klubu starých pánů, kterým už zbyl jenom condor :-)
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod Cadfael » 26.06.2006 16:46

Thomas píše: Condor je jen hra pro malé/velké kluky. Skutečný let, se nedá s počítačovým srovnávat. Tomu nesahá ani po paty. Condor je hezká věc na zpříjemnění večera. Skutečnému plachtění se jen podobá.


Máš sice v zásadě pravdu, ale záleží na přístupu. Já i v condorovi dělám úkony, z údolíček kde řvu hrůzou se vracím a vzdávám závod, vymlel jsem se jenom čtyřikrát a byl jsem z toho špatný pěkně dlouho... Ono když už nemůžeš lítat v reálu, ale lítals, tak ti Condor ten reál docela slušně nahrazuje - než nic alespoň tohle, ale pro mě to rozhodně není hra.
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod Erixooon » 26.06.2006 17:46

Lukáš Jiřičný píše:Jinak ano, tomu pocitu mít v Blaníčku pod zadkem 3,5+ se skutečně nic nevyrovná.

Ale vyrovná! Mít pod zadkem +5 ;-)
Jinak bych měl ohledně rozdílů Condor/RL tři rady pro RL:
1) Pozorovat okolí
2) Pozorovat okolí
3) Pozorovat okolí
Ono, když např při závodech kolotá 40+ větroňů v jednom stoupáku...
Už jsem taky viděl, jak vypadají následky srážky, naštěstí ne fatální. Já osobně nejsem vybaven TrackIRem, tak se kolem sebe v Condorovi moc nekoukám, což není dobře.
A pak taky, jak zmínil Thomas, ten pud sebezáchovy zas tolik v Condorvi nefunguje, človek víc riskuje.
Erixooon
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 14.05.2006 10:13
Bydlisko: Home, sweet home...

Poslaťod Cadfael » 26.06.2006 17:58

Já už bez trackiru nedám ani ránu, ten pocit že se můžeš rozhlížet jako v reálu tomu dává další dimenzi, o 3D a jiných vymoženostech ani nemluvím... A komíny v condoru jsou kapitola sama pro sebe, vždycky se nejde někdo, kdo to vezme v protisměru a to je potom sranda... takhle mě ještě bez trackiru jeden kdysi sejmul, parchant :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Cadfael
Site Admin
 
Príspevky: 4402
Registrovaný: 06.05.2006 18:58
Bydlisko: CZ, Brno

Poslaťod Thomas » 27.06.2006 09:25

Cadfael píše:
Thomas píše: Condor je jen hra pro malé/velké kluky. Skutečný let, se nedá s počítačovým srovnávat. Tomu nesahá ani po paty. Condor je hezká věc na zpříjemnění večera. Skutečnému plachtění se jen podobá.


Máš sice v zásadě pravdu, ale záleží na přístupu. Já i v condorovi dělám úkony, z údolíček kde řvu hrůzou se vracím a vzdávám závod, vymlel jsem se jenom čtyřikrát a byl jsem z toho špatný pěkně dlouho... Ono když už nemůžeš lítat v reálu, ale lítals, tak ti Condor ten reál docela slušně nahrazuje - než nic alespoň tohle, ale pro mě to rozhodně není hra.


Ano, v zásadě s Tebou souhlasím.
Ten odstavec jsem vyplodil jako reakci na první otázku tohoto vlákna.
Ono když začne lítat někdo, kdo nelítá simulátory, je jako bílý nepopsaný list papíru. Ale když přijde někdo se zkušenostmi se simulátory, trvá to několik hodin, než si odvyke špatným návykům a přestane éro řídit stejně jako doma u PC. Když má žáček cit, tak si odvykne rychle, ale pokud je to hromotluk, je to nejen o psyhické zdraví instruktora a trvá to hodne dlouho.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Thomas
 
Príspevky: 97
Registrovaný: 16.05.2006 13:47
Bydlisko: malebné Slovácko - CZ

Poslaťod swt » 27.06.2006 09:41

Za sebe spíš shrnu co už se tady říkalo:

- rozhlížení - typický neduh z počítačových simů, lidi prostě koukají víc do budíků, na to dávat určitě velkej pozor a důraz

- kázeň - v simu tě nic nenutí dodržovat předpisy, korektně a plně komunikovat rádiem, točit na stejnou stranu, lítat okruhy ...

- fyzika - periferní vidění, ovládací prvky, síly, 3D ... tohle všechno je v reálu a v simu ne. Myslet si, že koordinace pohybů, rychlost reakce letounu atd. kterou jsi nadřel v simu to v reálu k něčemu bude ... ne ne ne, maximálně tak na úrovni "když dám knipl doprava letadlo se začne naklánět doprava" ale víc ani ťuk. Pohyby, dynamika .... všechno je jiné.


Jak zmínil Thomas, návyky ze simu bývají nezřídka dokonce brzdou ve výcviku, více či méně podle člověka, je to samozřejmě individuální. Asi nejlepší je, když člověk začne v reále a pak teprve jde na simy, ale samozřejmě dnes to je už spíše opačně. Ale zas na druhou stranu neměj pocit, že to je nějak dramatická záležitost, to rozhodně ne. Vyjmenovali se hlavně rizika :)
Abych na konec řekl naopak zase něco pozitivního - např. dle mého názoru microsoftí Flight Simulator je perfektní způsob, jak si jako motorář nadřít přístroje a postupy - IMHO perfektní způsob, jak se v klidu naučit, co který přístroj ukazuje v jaké situaci, jak reaguje na změny a jakými postupy dosáhnout požadovaných hodnot (a zadarmo a bez rizika).
Obrázok užívateľa
swt
 
Príspevky: 934
Registrovaný: 11.05.2006 14:57
Bydlisko: CZ

Poslaťod Lukáš Jiřičný » 27.06.2006 09:51

Dík za názor, právě tohle jsem myslel když jsem pokládal první otázku. Jinak to zcela racionálně vidím, že zůstanu u Condora, ono je to hlavně o času a toho je velmi málo, viz. má účast (neúčast) na retro lowland. Takže spoléhám hlavně na bráchu.... je mladý, perspektivní, nemá ženu a děti (zatím) :lol: :lol: Doufám že se s Vámi brzy potkám někde na serveru a ještě lépe na Teamspeaku :wink:
Obrázok užívateľa
Lukáš Jiřičný
 
Príspevky: 283
Registrovaný: 10.05.2006 08:10
Bydlisko: Chrastava - Liberec, ČR

Poslaťod tomas » 28.06.2006 07:39

...cože?...kde že?....no já se taky dozvim všechno jako poslední...
Obrázok užívateľa
tomas
 
Príspevky: 140
Registrovaný: 26.06.2006 20:56
Bydlisko: Jablonec nad Nisou, CZ

Ďalší

Späť na Reálne lietanie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia
cron