XCSoar pre realne lietanie

Skúsenosti, zážitky, fotky...všetko, čo sa týka reálneho lietania

XCSoar pre realne lietanie

Poslaťod falkon » 04.04.2010 16:12

Ahojte,

mam dotaz, ci sa tu nachadza niekto, kto pouzivas XCSoar aj pri realnom plachteni v Cechach a/alebo na Slovensku?

Chcel by som ho skusit pouzivat tuto sezonu, tak by som si ho potreboval dostat do "provozuschopneho stavu" :) - to znamena naplnit aktualnymi datami (mapy, vzd. priestor, ...) (a to idealne pre CR a tiez SK), nejak rozumne ponastavovat vsetky jeho sofistikovane nastavenia, aby vyzeral nejak k svetu, zobrazoval uzitocne informacie a bol pohodlny na pouzivanie pocas letu. Takze otazok mam plne vrece, skusenosti ostatnych by mi velmi pomohli... :)

Pekny balicek dat pre XCSoar som nasiel na strankach AK Zamber, ktore pokryvaju Cesku Republiku. Zaujimalo by ma, ci nahodou niekto nema podobne "vylepsenu" mapu pre oblast Slovenska? S pripadne doplnenym zoznamom aeroklubovych letisk, ULL letiskami, praskovacimi plochami, nudzovymi plochami atd.?

Tiez by ma zaujimalo, ci nahodou neviete o/nepouzivate nejaky konvertor medzi SeeYou .CUP formatom otocnych bodov a formatom, ktory pouziva XCSoar? (myslim ze to je Cambrige format). Rad by som si skonvertoval vyexportovany zoznam otocakov zo SeeYou, ktore som pouzival.

Vopred diky za kazde info!
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod falkon » 06.04.2010 01:13

Nikto ho nepouzivate, okrem Mirka Jezka? Na Slovensku vazne nikto? :(
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod DaggyMAC » 06.04.2010 10:41

Ja síce reálne nelietam, ale skúšal som XCsoar na Condorovi s externým PDA (niekde tu je aj o tom téma), ale XCsoar sa mi veľmi nepáčilo. Podstatne rýchlejšie a užívateľsky prívetivejšie je SeeYou Mobile. Tiež som mal problémy a lámal si hlavu nad nastaveniami XCsoar - zdá sa mi komplikovanejšie ako SYM.
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod DaggyMAC » 06.04.2010 10:48

Tu je tá téma. Je to ale nastavenie pre Condora, ale experimentuje sa vždy lepšie za počítačom ako v reále. Skús si to zapojiť v Condorovi, vyskúšaj a uvidíš.

http://www.condorsoaring.sk/phpBB2/view ... 2849#22849
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod falkon » 06.04.2010 22:54

DaggyMAC píše:Ja síce reálne nelietam, ale skúšal som XCsoar na Condorovi s externým PDA (niekde tu je aj o tom téma), ale XCsoar sa mi veľmi nepáčilo. Podstatne rýchlejšie a užívateľsky prívetivejšie je SeeYou Mobile. Tiež som mal problémy a lámal si hlavu nad nastaveniami XCsoar - zdá sa mi komplikovanejšie ako SYM.

Ahoj, diky za reakciu. V Condorovi s externym PDA-ckom a s XCSoar -om uz nejaky cas lietam, testujem. A az na to, ze sa otocaky v Condorovi nezhoduju s otocakmi v reale (aspon tie, co som stiahol od Mirka Jezka) :), tak sa mi s nim nelietalo az tak zle. Islo mi hlavne o vymenu skusenosti, ako pises, napr. s "detailnou" konfiguraciou XCSoar-u, o vymenu tipov a trikov pri jeho pouzivani, ci niekto nenasiel nejaku skvelu vypecenu "nedokumentovanu" funkciu atd... :)

Ano, mal som moznost lietat aj so SeeYou Mobile... ale... co si budeme hovorit, 200 Eur (ci kolko za to chcu) nie je uplne najmenej...

S tym nastavovanim mas celkom pravdu. Mne sa paci prirovnanie dvojice SeeYou Mobile a XCSoar ku dvojici Windows a Linux :) Windows nainstalujes a ono to hned nejako funguje - sice si ho moc nemozes az tak 'ohnut' podla seba, ale funguje bez toho, aby clovek musel riesit kde ake hluposti. A 90% ludom to staci, a tak je to dobre. Na druhej strane Linux si clovek musi "vytunit" podla seba - ale ked to zvladne, tak z neho dostane (trufam si povedat) o dost viac, ako z Windowsu. A podobne verim, ze to moze byt aj s tym XCSoar-om, preto ho chcem skusit chvilu pouzivat... :)

Presne veci ako problematika konfiguracie, rozne problemy ako beh v malom rozliseni (320x240 aj na displayi 640x480) a podobne "tazkosti zaciatocnika" boli podnetom k tomu, ze som zalozil toto vlakno. Pretoze nic nebrani tomu, aby sa vytvoril "standartny instalacny balicek" XCSoar-u, ktory uz bude predkonfigurovany, so spravnymi (a presnymi) datami pre Cesko-Slovensko, aby potencialenu zaciatocnikovi s tymto softom stacilo si dany balicek nahrat do PDA-cka a spustit...
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod falkon » 06.04.2010 22:59

Este ma napadlo, DoggyMAC, spravne som vytusil podla screenshotov zo spominanej temy, ze ty mas na PDA-cku rozlisenie 320x240 px.?
To je totiz aktualne moj najvatsi problem, ako u mojho Acer n310 donutit XCSoar, aby bezal v plnom rozliseni display-a na 640x480 (VGA)... :(

Dari sa niekomu XCSoar na VGA rozliseni prevadzkovat?
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod DaggyMAC » 07.04.2010 13:06

Neviem ti povedať, či je potrebné "niečo zapnúť", ale na tomto videu funguje XCsoar na HP hx4700, ktorý má VGA displej:
http://www.youtube.com/watch?v=swBB_ggqYFA

Čosi som vygooglil na internete ohľadom možnosti zapnutia XCsoar vo VGA rozlíšení, pozri tu:
http://ziarko.type.pl/22_Sailplane/Sail_xcsoar.html
a nájdi si riadok "full VGA resolution on hx4700"

N310 by mala vedieť WM 6.1, ja bohužiaľ s mojím iPaqom môžem maximálne WM2003, ale VGA displej je fakt o niečom úplne inom - nielen čo sa navigácií týka, ale využívam PDA aj na čítanie e-books, pričom s VGA je obraz krásne ostrý.

XCsoar sa mi páčilo, ale keď som vyskúšal SeeYou mobile, to je iná pecka. Aj SeeYou sa dá pekne ponastavovať a má dokonca 2 obrazovky s mapami a 2 obrazovky s dodatočnými informáciami. Napríklad môžeš si zvoliť jednu obrazovku s mapou na preskoky, resp. plánovanie ďalšieho postupu letu a druhú obrazovku s mapou na točenie alebo svahovanie, alebo čokoľvek iné, pričom na každej mape máš tebou zadané okná s informáciami a jednotlivé mapy si zapamätávajú aj také detaily ako úroveň priblíženia a podobne. Pri začatí točenia program sám vyhodnotí stúpanie a zapne sa thermal helper, ktorý ti šípkou ukazuje, kam maš točiť aby si rýchlejšie ustredil termiku. Samozrejmosťou je možnosť automatického nastavenia MC, ktoré ti vyhodnotí z posledných troch alebo štyroch stúpakoch, tiež sa mi páči veľmi prehľadný manažment času, čo je dobré pri AAT taskov alebo reggate.

Tieto veci mi v XCsoar chýbali, resp. podobne ako ty, nevedel som sa k ním dopracovať. Nehovorím, že XCsoar je zlý, je to vec zvyku a myslím si, že open sourcové aplikácie majú väčšie možnosti rozšírenia a nastavenia, ale niektoré sú zbytočne komplikované. Najmä ten thermal helper ma presvedičil v prospech SeeYou.
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod DaggyMAC » 07.04.2010 13:07

sorry, postol som to omylom 2x.
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

Poslaťod falkon » 07.04.2010 20:14

Daggy, diky za reakcie! :)

Tu stranku Tomeka Ziarka mam "nastudovanu", RealVGA som si podla neho rozbehal. Ked si prepnem PDA do modu 96dpi, tak XCSoar naozaj zobrazuje vo full VGA rozliseni.. ALE... v takomto nastaveni su vsetky ostatne programy, ikonky aj polozky strasne prtave, takze pre bezne pouzivanie PDA je tento mod nepouzitelny. :( (mam skutocne Win Mobile 6.1). Takze spustenie XCSoar-u znamena: spustit RealVGA, prepnut do modu 96dpi, restartovat PDA, nastartovat xcsoar... po skonceni vypnut xcsoar, spustit RealVGA, prepnut do 192dpi, restartovat PDA. Ano, je to fungujuci 'workaround', ale riesenim by som to nenazval. A tiez to nevyzera ako na tom videu, ktore si postoval... v mode 96dpi sa mi logo XCSoar-u pri jeho starte zobrazuje v polovicnej velkosti... a tiez fonty si musim vsetky zvatsit na dvojnasobnu velkost, aby som dosiahol 'prirodzeneho vyzoru' uzivatelskeho rozhrania. Proste furt mam pocit, ze nieco nemam dobre... ale neviem co :)

Ked si uz nadhodil porovnanie mSeeYou oproti XCSoar-u... na mSeeYou som lietal minulu sezonu. Ako vravis, 2 obrazovky su rozhodne dobra vec - prvu som pouzival (ako vravis) pri preskokoch (oddialeny pohlad), druhu som mal nazoomovanu a pouzival ako referenciu pri toceni. V podstate tak, ako som to pouzival ja to ma XCSoar "nativne" - on podporuje 3 rezimy - Cruise (preskok), Final glide a Circling. Pri zatacke tusim o viac ako 180/270 stupnov sa automaticky prepina do modu circling, kde je dostupnu nazoomovany pohlad, su tam samostatne infoboxy atd. Takze rovnaku funkcnost, ako som pouzival v mCU mam v XCSoare tiez, s tym, ze sa mi sam prepne z Cruise do Circling modu. Je pravda, ze v mCU mohol mat clovek lubovolny pocet infoboxov na mape (teda ak sa mu zmestili na obrazovku), v XCSoar-e je aktualne "len" 8 infoboxov - vyvazuje to ale tym, ze:
- kazdy z modov ma vlastnu sadu infoboxov (takze celkovo 3 sady po 8)
- jedna spolocna "pomocna sada" (v orig. Auxiliary). - ta moze byt zobrazena v kazdom mode.

Zatial sa zda, ze mi tento pocet staci... :)

Spominal si mCU Thermal Helper - tak to je jedna z veci, na ktorej chut (logiku) som fakt neprisiel. Ci uz v 'bubble' mode, alebo v tom s kruhovymi vysecami. Pri letoch to vzdy dopadlo tak, ze akonahle mi tam tento pomocnik ustredovania naskocil, tak som ho vypinal, az som ho nakoniec vypol uplne v nastaveniach :) V mojej konfiguracii PDA + GPS to bolo natolko nepresne/zavadzajuce, ze to nebolo pouzitelne. V Condore to mozno funguje dobre, pretoze ten cez NMEA vystup poskytuje (asi) presne data - ale v reale je presnost urcenia GPS vysky velmi mala, a baro vysku (napr. z logeru) som nemal. Ale zaujimalo by ma, ci to niekto v reale pouziva, a ci mu to dava (napr. v spojeni s loggerom) dobre informacie...
Uplne najlepsi Thermal Helper, ktory som kedy videl je v Condorovi! Vazne :) Jednoduchy, prehladny... vidim podla farby, kde mi to stupalo viac, kde menej, vidim svoje lietadielko... a podla toho sa zorientujem. Nepotrebujem ziadne bublinky, ziadne sipky, ktore za sebou skryvaju "ciernu magiu", ktorej nerozumiem a teda nemozem eliminovat jej chyby. Sa cudujem, ze takehoto jednoducheho pomocnika este nikde neimplementovali... :) (hoci sa uz myslim blyska na lepsie casy - v implementacii LK8000 (viz. na konci) je uz pekne ofarbovany trail podla hodnoty varia).

Auto MC som v mCU tusim nikde nenasiel, resp. nasiel a zabudol... nie ze by mi to teda nejak chybalo... :)

Co myslis tym managementom casu? AAT som na mCU letel asi 2x pred 2mi rokmi, ked som ten program este moc neovladal, ale nijakej 'uzitocnej' funkcie som si nevsimol... Tak budem rad, ked sa priucim cosi nove :)


A na zaver pre zaujimavost: aktualne par ludi vyvija "dcersky" projekt vychadzajuci z XCSoar 5.2.4 pod nazvom LK8000 - hlavnym cielom (ak som spravne pochopil) je prisposobenie XCSoar-u pre PNA zariadenia. Doporucujem len tak si prelistovat manual k nemu, a len si ocami prebehnut po obrazkoch - cloveku to da celkom rychlo predstavu o tom, co vsetko dany soft dokaze.
falkon
 
Príspevky: 292
Registrovaný: 08.05.2006 11:45

Poslaťod DaggyMAC » 07.04.2010 21:32

S tými PNA máš pravdu, sú väčšie, výkonnejšie, majú vysoké rozlíšenie (480x800) a vieš ich využiť aj v aute, čo je pekná výhoda. Aj SeeYou je vo verzii pre PNA. Obrázok tu.

Na margo budúcnosti - viem si predstaviť napr taký Apple iPad vo vetroni pre navigáciu. Má zabudované GPS, pričom by ostatné dáta mohli nahrávať cez logger, prípadne externým GPS (anténou). Intuitívne dotykové ovládanie, zabudovaný akcelerometer a displej s vysokým kontrastom a rozlíšením s možnosťou pripojenia na internet (cez 3G siete), to je mäso!

S tým thermal helperom v Condorovi máš pravdu, je to naozaj pekne spravené a jednoducho. Ten bubble v mCU sa podobá najviac k tomu thermal helperu, čo je v Condorovi. Mne pripadá tá šípka užitočná a jemné korekcie sa dajú pekne spraviť smerovkou alebo zmenou náklonu točenia.

Tým manažmentom času som mal na mysli informácie, ktoré je možné si pozrieť na jednej z obrazoviek - čas odletu (štartu), čas k ďalšiemu otočnému bodu a iné časy, ktoré sú voliteľné. Samozrejme to má aj XCsoar, ale mne, ako užívateľovi, viac vyhovuje SeeYou mobile. V najnovšej verzii (tuším 3.12) je svižnejšia ako predchádzajúce verzie SeeYou mobile aj na mojom staršom PDAčku. XCsoar mi pripadá pomalšie. Je to subjektívny pohľad.
Obrázok
Obrázok užívateľa
DaggyMAC
 
Príspevky: 166
Registrovaný: 09.03.2009 19:17
Bydlisko: PB

A čo toto .....

Poslaťod raf3 » 12.04.2010 21:42

Na adrese http://www.speedbattle.com/downloads.php?lang=en&show=old som našiel XC Soar install package for Condor made by Greg Nuspel release date: 2007-05-04 skúste ...... možno Vám to pomôže. :wink:

Obrázok
raf3
 
Príspevky: 53
Registrovaný: 24.04.2009 17:00

Poslaťod frujko » 28.11.2010 19:51

čau, nevím jestli to není Off topic, ale nejde mi zaškrnout políčko "povolit nmea" v nastavení condora? nemůže někdo vědět čím to je?

Díky
Obrázok užívateľa
frujko
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 04.10.2007 19:57
Bydlisko: Pardubice (LKCR)

Poslaťod erycP » 28.11.2010 20:06

frujko píše:čau, nevím jestli to není Off topic, ale nejde mi zaškrnout políčko "povolit nmea" v nastavení condora? nemůže někdo vědět čím to je?
Díky

NMEA potrebuje aspon jeden port aktivny, mas nejaky? com1?
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Poslaťod frujko » 29.11.2010 18:47

jojo bylo to tim... já už na to přišel..díky !
Obrázok
Obrázok užívateľa
frujko
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 04.10.2007 19:57
Bydlisko: Pardubice (LKCR)

Re: XCSoar pre realne lietanie

Poslaťod ladis » 15.07.2011 23:42

Ja v realu letam s LK8000. Zda se mi maximalne propracovane, dokocne se mi PDAcko podarilo doma propojit pres virtualni COM s Condorem a muzu tak trenovat nanecisto. Zkousel jsem kuprikladu polaru L23 a LK8000 vypocital pokazde dokluz blanicka bezchybne. Libi se mi na nem genialne jednoduche ovladani, za letu neni cas se babrat s ikonami...

Mam i PDA s mSeeYou a vstupy z loggeru, ale nejak mi LK8000 prirostlo k srdci vice...
Obrázok
Obrázok užívateľa
ladis
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 26.02.2008 01:31
Bydlisko: Jičín


Späť na Reálne lietanie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť
cron