Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Veci čo sa týkajú Condora 2

Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Rosťa » 18.07.2019 18:09

Svůj stý vzlet v Condoru jsem se pokusil o nemožné - letět trochu dál od letiště. Po vzoru "Batohu" jsem si v offine režimu nastavil kousek trasy jen z Poličky do Uničova. Přiznám se, na druhém PC jsem si zobrazil mapy.cz bez kterých bych se po pár otáčkách nad krajinou ztratil. Snažil jsem se tedy nezabloudit a ještě při tom zcela lacky nahánět termiku. Nakonec jsem cíle dosál a protože jsem měl ještě výšku doletěl jen tak pro potěšení až k Olomouci. Ani se neptejte na dobu letu - cca 1,5 h :) v Blaníku.

Sám sobě jsem si při tom ale kladl otázku, jestli nedělám nějakou chybu, jestli bych se spíše neměl snažit používat nějakou papírovou mapu, nebo snad investovat do mapy ICAO nebo LLA ? Nemám představu o použitelosti takových map, nikdy jsem je neviděl, nevím jak jsou podrobné ani jak jsou praktické při srovnávací navigaci v Condoru.

Co by jste virtuálnímu začátečníkovi, který reálně nelétá doporučili ? Pomocí jakých map plánujete a kontrolujete svůj let vy ?
Rosťa
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 07.06.2019 18:13

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod erycP » 18.07.2019 20:58

Batoh sa lieta jednoducho - condoracka mapa s taskom (kde su na mape vsetky objekty na mape aj v scenerii zhodne: mesta, rieky, cesty, zeleznica) a sledovat kompas. Aj v reale bez toho, aby si vedel kurz, sa nad uzemim "kde nie si doma" rychlo stratis, porovnavat to co vidis "z okienka" a pohladom do mapy sa nenajdes...
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Rosťa » 18.07.2019 23:40

Díky za nápovědu. Objevil jsem, že lze mapu s nastavenou úlohou tisknout do pdf souboru a dokonce, že se upraví výřez dle naplánované trasy a díky tomu si ji mohu zobrazit za letu na jiném monitoru, to jsem si neuvědomil. Taky jsem dohledal, kde je uložena kompletní zdrojová mapa pro danou scenerii, to kdybych odbočil mimo předpokládanou trasu.
Rosťa
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 07.06.2019 18:13

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod erycP » 19.07.2019 13:09

Rosťa píše:Díky za nápovědu. Objevil jsem, že lze mapu s nastavenou úlohou tisknout do pdf souboru a dokonce, že se upraví výřez dle naplánované trasy a díky tomu si ji mohu zobrazit za letu na jiném monitoru, to jsem si neuvědomil. Taky jsem dohledal, kde je uložena kompletní zdrojová mapa pro danou scenerii, to kdybych odbočil mimo předpokládanou trasu.

Zopar dalsich rad ako na noPDA najdes aj v nasom starom PDFku (od strany 29):
:arrow: http://dl.virtualsoaring.eu/PDF/condor_prirucka_pilota_2014.pdf
Obrázok užívateľa
erycP
Site Admin
 
Príspevky: 1899
Registrovaný: 27.05.2008 17:06
Bydlisko: Nitra

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Rosťa » 21.07.2019 11:49

Děkuji moc ...
Rosťa
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 07.06.2019 18:13

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Martin Baran » 22.07.2019 10:30

Rosťo a co takhle se připojit na Team Speak :) . Nainstalovat a používat :wink: .... A neboj se toho. Vše potřebné najdeš na stránkách virtualsoaring.eu
Obrázok
Obrázok užívateľa
Martin Baran
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 14.04.2012 08:11
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Rosťa » 25.07.2019 13:28

Díky Martine za nabídku, TeamSpeak jsem si nainstaloval.
Máš pravdu, bude rychlejší zeptat se, když budeš on-line.

Čeká mne ale pár dní dovolené a na ni "zakázaný" počítač :) ... pokusím se spojit v srpnu.
Rosťa
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 07.06.2019 18:13

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Martin Baran » 26.07.2019 05:09

Dovolená je od slova dovolovat :D .... Užij si volna a pak se kdykoli připoj :) .....
Obrázok
Obrázok užívateľa
Martin Baran
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 14.04.2012 08:11
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Jakou mapu doporučujete pro navigaci bez PDA

Poslaťod Martin Baran » 04.08.2019 12:40

Rosťo mám pocit,že jsi včera letěl s náma Trips. Máš CN-ko IXI..... Gratulace k doletu,asi jsi s tím dost bojoval a to se cení,na umístění se nedívej... Pokud jsi vlastníkem FB účtu,tak se mrkni sem: https://www.facebook.com/groups/399353210140231 Tam se můžeš zeptat na cokoli co tě zajímá.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Martin Baran
 
Príspevky: 196
Registrovaný: 14.04.2012 08:11
Bydlisko: Frýdek-Místek


Späť na Všeobecná diskuze

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia
cron